Edward Kucowicz †
To on stał za wielkimi sukcesami GKS-u Tychy w latach 70.
Edward Kucowicz urodził się w 1935 roku w Mysłowicach. Ukończył chemię na Politechnice Wrocławskiej. Po studiach uczył chemii i matematyki w technikum górniczym w Lędzinach, potem został kierownikiem laboratorium przy kopalni „Lenin”, a następnie Centralnego Laboratorium Badawczego. Tam pracował do emerytury na początku lat 90.
Wielką pasją inżyniera Kucowicza była jednak piłka nożna. Grał w Jedności Kosztowy. Piłkarzem był przeciętnym, za to doskonale odnalazł się w roli działacza sportowego. Miał niewiele ponad trzydzieści lat, gdy jako kierownik sekcji rozpoczął z zespołem Górnika Wesoła, a potem GKS-u Tychy, marsz w kierunku pierwszej ligi. Żył na okrągło sprawami drużyny. Został wiceprezesem klubu d.s. piłki nożnej. Chętnie pomagał zawodnikom w rozwiązywaniu osobistych problemów, ale był nieubłagany, gdy któryś coś przeskrobał, przeholował z alkoholem albo zwyczajnie mu się stawiał.
Jerzy Kubica, dawny piłkarz GKS-u: - To on stworzył GKS Tychy. Tego mu nikt nie odbierze. Był w klubie władcą absolutnym, a rządzić lubił.
W 1974 roku GKS Tychy awansował do I ligi, dwa lata później został niespodziewanie wicemistrzem Polski i zagrał w europejskich pucharach. W 1977 roku drużyna została jednak zdegradowana do II ligi, a w 1983 roku spadła do III ligi.-
- Do końca życia nie mógł się pogodzić z tą klęską. Bo w racjonalny sposób nie dało się jej wytłumaczyć. Kryzys rozpoczął się przecież w chwili, gdy GKS znalazł się na szczycie: zdobył wicemistrzostwo, toczył równorzędne mecze z 1.FC Koeln. GKS to nie był dla ojca przyjemny temat. Dopiero po latach nabrał do niego dystansu - wspominał syn prezesa Dariusz Kucowicz.
W 1981 roku Henryk Loska, wiceprezes PZPN-u i przyjaciel Kucowicza, skutecznie wypromował go na stanowisko kierownika reprezentacji Polski. Kucowiczowi pomogła też znajomość z ówczesnym selekcjonerem Antonim Piechniczkiem, który cenił operatywność tyskiego działacza. Kucowicz znał niemiecki, miał też świetne układy z wiodącą wtedy w kraju branżą górniczą.
Kucowicz w tym czasie piął się po szczeblach związkowej drabiny. W kwietniu 1980 roku podczas Walnego Zgromadzenia PZPN-u został wybrany na członka Prezydium PZPN-u. W katowickim OZPN-ie był wiceprezesem. W 1982 roku reprezentacja Polski, z kierownikiem Kucowiczem, zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach świata w Hiszpanii!
Na kolejny Mundial w 1986 roku Kucowicz pojechał jako wybrany rok wcześniej skarbnik PZPN-u. Po turnieju [Polska odpadła w 1/8 finału po porażce 0:4 z Brazylią] z funkcji trenera zrezygnował Piechniczek, z wielkiego futbolu wkrótce odszedł także Kucowicz. Oficjalna przyczyna - ze względu na stan zdrowia. Przeniósł się do Szczyrku, gdzie wybudował dom.
Kucowicz zmarł na zator serca 13 lutego w 2003 roku w Szczyrku. Miał 68 lat, był już po trzech zawałach. Pogrzeb odbył się w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Kosztowach.
Fot. zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach