Wanda Wójcik †
Wychowanka trenera Jerzego Ciałonia piłki ręcznej nauczyła się w Tychach, ale największe sukcesy odnosiła w barwach Cracovii. Reprezentantka Polski.
Wanda Wójcik urodziła się w 1960 roku w Oleśnie Śląskim. W Tychach ukończyła SP nr 12 i LO nr 1. Piłkę ręczną zaczęła uprawiać w czwartej klasie szkoły podstawowej. Jej pierwszym klubem był MKS (potem Fasama) Tychy. Ukończyła AWF w Krakowie, gdzie grała w miejscowym AZS. W 1983 roku trafiła do Cracovii, z którą dwukrotnie zdobyła mistrzostwo kraju (1985, 1987), tyleż razy Puchar Polski (1985, 1988) oraz wicemistrzostwo kraju (1988) i trzecie miejsce w lidze (1989). W barwach Cracovii w 363 meczach (licząc wszystkie rozgrywki) strzeliła 1373 bramki. Grała też we Francji i na koniec kariery w JKS Jarosław, któremu pomogła w awansie do ekstraligi. W kadrze młodzieżowej i seniorskiej rozegrała łącznie 103 mecze.
Wójcik zmarła w 2012 roku. W "Dzienniku Polskim" tak wspominano Wandę:
Edward Surdyka, były wieloletni trener Cracovii: - Była zdyscyplinowana, starała się pracować dla dobra zespołu. W pewnym okresie była jego podstawową zawodniczką. Jej rzuty były niezbyt silne, ale precyzyjne, bardzo trudne do obrony. Nadawała piłce rotację.
Alicja Główczak, reprezentantka Polski i przyjaciółka z czasów Fasamy i Cracovii: - Rzucała "rogale". Myśmy się z nich śmiały, ale bramkarki często musiały po nich wyjmować piłkę z siatki. Wanda bardzo dobrze współpracowała z kołową. Zawsze ładnie się ubierała, nawet w siermiężnych czasach PRL-u. Jej mama Janina była świetną krawcową, szyła stroje dla teatru. Jej tata Ferdynand, który nie żyje już od wielu lat, był aktorem. Uwielbiała czytać, zwłaszcza książki Waldemara Łysiaka. Była koleżeńska, pomogła wielu ludziom.
W książce "55 lat kobiecej piłki ręcznej w Tychach" Kinga Religa i Stanisław Loska tak opisali Wandę: "Zawodniczka leworęczna o doskonałej i niekonwencjonalnej technice rzutu. Jej atutem były nieprzewidywalne podania z różnych pozycji do obrotowej. Bardzo dobrze czytająca grę przeciwnika, co skutkowało licznymi przechwytami piłki oraz wyprowadzeniem kontrataku."
Fot. zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach